Tulajdonképpen a reggeli és a délelőtti étkezésünk, mint már említettem tartalmazhat gyümölcsöt, különböző nem feldolgozott gabonaféléket, mint például a zabpehely, köles, barnarizs, teljes kiörlésű lisztből készült ételek. A lényeg, hogy lassan felszívodó szénhidrátok legyenek, amelyek energiát adnak a napkezdéshez és amelyektől szinten marad a vércukorszintünk, azaz nem ingadozik és így teltséget, jólakottságot érzünk több órán keresztűl. Másik ok pedig az, hogy a reggeli, délelőtti órákban a leggyorsabb az anyagcsere.
A mai nap a kölesre esett a választásom, mert az imént felsoroltak közűl a köles az egyik leginkább lúgosító gabonaféle és alacsonyabb a szénhidrát tartalma is.
Kicsit variáltam rajta, hogy ne az unalmas köleskása legyen, hanem " túrógombóc".
Reggeli:
Idény gyümölcs.
Választhatunk reggelire valamilyen idény gyümölcsöt, aminél csak arra figyeljünk, hogy egyféle legyen, ne keverjük a különböző fajtákat. Majd pedig tízóraira fogyaszthatjuk ezt a kölesből készűlt gombocót. Vagy felcserélhetjük, hogy reggelire esszük a kölest és Tízóraira a gyümölcsöt.
Tízórai:
Köles " túrógombóc":
80 g köles
3 dl növényi tej
1 pohár natúr szója joghurt
1/2 citrom leve és reszelt héja
méz az édesítéshez, vagy Xilit ízlés szerint
Tönköly morzsa, élesztőmentes ( gyártja: piszke öko)
diónyi bio margarin
A kölest annyi vízbe áztatjuk amennyi ellepi és kb 1/2 órát áztatjuk, majd odatesszük főzni. Amikor elfőtt a víz, hozzáadjuk a növényi tejet és tovább főzzük. Figyelve, hogy ne égjen oda, néha megkeverjük.
Amikor megfőtt, picit várunk, hogy kihűljön, majd hozzáadjuk a szójajoghurtot, édesítjük ízlés szerint a mézzel, vagy a növényi édesítővel, friss citrom lével és reszelt héját is hozzáadjuk.
Lefedve 1/2 órát pihentetjük, hogy picit még dagadjon a köles és magába szívja a joghurtot.
A margarinon a morzsát aranybarnára pirítjuk, majd a kihűlt kölesből nedves kézzel gombócokat formázunk és megforgatjuk a darában.
Tipp: Szójajoghurtból , kevés mézzel keverhetünk hozzá öntetet.
Ebéd:
Penne bazsalikomos zöldségek:
Olaszos vízekre evezve, alaptésztának választhatunk durum, vagy teljeskiörlésű tönkölytésztát, vagy valamilyen más teljeskiőrlésű lisztből készűlt tojásmentes tésztát.
Hozzávalók:
1 db kisebb Cukkini
3 db közepes paradicsom
2 cikk fokhagyma
3-4 evőkanál olíva olaj
friss bazsalikom
1/2 kávéskanálnyi tengeri só
A zöldségeket felaprítjuk, az egyik cikk fokhagymát vékonyan felszeleteljük. Az olíva olajon a fokgama szeleteket megpirítjuk, majd hozzáadjuk a többi zöldséget, sózzuk és pár percig pároljuk, majd miután megpuhúlt a cukkini is a maradék másik cikk fokhagymát belepréseljük. A végén hozzáadjuk a felaprított friss bazsalikomot.
A tésztát enyhén sós vízben kifőzzük, leszűrjük és a szósszal tálaljuk.
Uzsonna:
Maréknyi mandula, vagy pár szem valamilyen más natúr, nyers mogyoró.
Vacsora:
Nyári saláta, paprikás szejtánnal.
A szejtánt házilag készítettem és csupán annyi történt, hogy 1 kávéskanálnyi édes paprikát kevertem a szejtán lisztbe és így máris kicsit különlegesebb, magyarosabb lett az ízhatás. Viszont akár enyhén pikánsra is készíthetjük, én kihagytam, mert a kislányom még nem eszik pikánsan:)
Szejtán recept itt!
Természestesen célszerűbb a szejtánt előre elkészíteni és hűtőben , vagy akár fagyasztóban tárolni.
A felszeletelt szejtánt sárgaborsó lisztben sütöttem ki.
Hozzávalók:
4 evőkanál sárgaborsó liszt
késhegynyi tengeri só
csipet örőlt fekete bors
1 - 1,5 dl víz
Olaj, vagy pálma zsír a sütéshez.
Az összetevőket összekeverjük. Majd a szejtán szeleteket előszőr sárgaborsó lisztbe mártjuk mindkét oldalát, majd a sárgaborsós masszába és forró olajban kisütjük, majd lecsöpögtetjük és a salátával tálaljuk.
A salátához készíthetünk olíva olajjal, friss citrom lével, csipet sóval dresszinget.